KATEGORIA B

Kurs prawa jazdy kategorii B stanowi kluczowy krok w zdobyciu umiejętności prowadzenia większości samochodów o dopuszczalnej masie całkowitej do 3.5 tony.

Po zdaniu egzaminu państwowego, posiadacz tego prawa jazdy może legalnie kierować pojazdem wraz z przyczepą lekką (do 750 kg) lub przyczepą o masie całkowitej do 3500 kg. Co istotne, posiadając prawo jazdy kategorii B, możliwe jest kierowanie większymi pojazdami, takimi jak samochody terenowe czy dostawcze, o rzeczywistej masie całkowitej do 3,5 tony.

Ponadto osoba posiadająca kategorię B ma uprawnienie do prowadzenia pojazdów dla kategorii AM. Co obejmuje motorowery, quady, ciągnieni rolnicze i pojazdy wolnobieżne. Warto zaznaczyć, że po trzech latach od uzyskania uprawnień na kategorię B, można również rozpocząć jazdę motocyklem na kategorię AL, o pojemności nie przekraczającej 125 cm3 i mocy nie przekraczającej 11 kW.

Minimalny wiek wymagany do uzyskania tej kategorii to 18 lat. Kurs można rozpocząć trzy miesiące przed osiągnięciem tego wieku, a na egzamin zapisuje się najwcześniej miesiąc przed datą 18 urodzin.

W Przypadku kursu kategorii B z automatyczną skrzynią biegów, po uzyskaniu uprawnień, kierujący ma możliwość prowadzenie pojazdów tylko z automatyczną skrzynią biegów, co obejmuje samochody o masie do 3.5 tony, z wyłączeniem autobusów i motocykli.

Przewiń na górę